V průběhu kurzu Vás budeme natáčet na kameru kvůli následné videoanalýze Vašich výkonů. Tato videa budou pro zájemce po skončení kurzu k dispozici.
Pro lepší představu o kurzu se podívejte na krátké informativní video.
MŠMT ČR udělilo dne 10. 4. 2018 Inge-Outdoor v souladu s § 26 zákona č. 563/2004 Sb., o pedagogických pracovnících akreditaci (Č.j.: MŠMT - 4450/2018-1) k provádění vzdělávacích programů "Kurz vodní turistiky". Dle novely zákona z 1. 9. 2023 již tyto kurzy nebudou dále akreditovány MŠMT.
Dne 1. září 2023 nabývá účinnosti novela zákona č. 563/2004 Sb., o pedagogických pracovnících a o změně některých zákonů, v jejímž důsledku dochází zejména ke zrušení akreditací vzdělávacích programů průběžného vzdělávání. Více zde.
Kurz vodní turistiky pro pedagogické pracovníky do obtížnosti WW II. včetně, je určen pro:
- Učitele, vychovatele, speciální pedagogy, pedagogy volného času, asistenty pedagogů, trenéry, vedoucí pedagogické pracovníky.- Vodáky, kteří chtějí vykonávat funkci instruktora, vedoucího na vodáckých kurzech a dalších vodáckých akcí pořádaných školami a školskými zařízeními. - Začátečníky, pokročilé i zkušené vodáky, kteří se chtějí naučit jezdit na vodě a dozvědět se něco nového.
Výstup:
Účastník kurzu obdrží po splnění všech podmínek včetně praktické a teoretické zkoušky osvědčení o zkoušce ze vzdělávacího programu „kurz vodní turistiky“. Kurz již po novele zákona ze září 2023 není akredditovaný MŠMT (více zde), hodinová dotace je 40 h, pedagogové mohou využít fondu na vzdělávání v systému DVPP. Pro úspěšné absolventy je osvědčení uděleno s neomezenou platností.
Tento kurz může absolvovat i osoba mladší 18 let a získá licenci. Licenci lze plně využít až po dovršení 18 let. Pokud vyučuje instruktor s licencí ve věku 15 – 17 let, tak při výuce musí být přítomný další proškolený instruktor starší 18 let, který na sebe převezme právní odpovědnost za žáky.
Pro ty, kteří chtějí získat živnostenský list v předmětu podnikání: tělovýchovné a sportovní činnosti v oblasti vodní turistiky je nutné absolvovat kurz "Instruktor vodní turistiky", více informací zde.
Termíny:
25. - 28. 4. 2024
15. – 18. 8. 2024
Místo konání:
Kemp Vltavan – Český Krumlov, Nové Spolí
Začátek kurzu: v 8:30.
Ukončení kurzu: cca 19:00.
Cena kurzu:
4 490 Kč
Platba hotově na místě nebo převodem, případné faktury budou vystaveny na konci kurzu.
Cena zahrnuje:
-
zapůjčení vodáckého materiálu na 4 dny (kánoe, kajaky, rafty, pádla, vesty, helmy)
-
vodácké lektory
-
lektora na blok "první pomoc" a přípravu modelových situací
-
4denní program na vodě a teoretické přednášky v prostorách Ingetour
-
převoz lodí podél řeky
-
ubytování v ubytovně v kempu Vltavan (3 noci). Je možné přijet ve středu večer, upřesníme v propozicích, které Vám poté zašleme.
Cena nezahrnuje:
-
stravování (pro zájemce zajištěno v restauraci v kempu)
Doporučené vybavení:
-
neopren
-
neopren. boty
-
vodácká (šusťáková) bunda i kalhoty
-
funkční prádlo, chrániče kolenou (v kánoích se klečí)
Přihlášky:
Využijte kontaktní formulář - viz níže.
Po přihlášení Vám zašleme podrobnější propozice a informace o školení.
Bližší informace Vám rádi poskytneme na tel. číslech 732 285 869, 608 855 868 a na emailu Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
Program:
1. Základní výcvik a metodika jízdy na kánoi na klidné a proudící vodě
Výcviku na kánoi věnujeme největší pozornost, začínáme pádlovací technikou na klidné vodě, otáčení lodě na místě, řízení lodě, vjezd z tišiny do proudu a z proudu do tišiny, traverz apod., závěrečná praktická zkouška je právě na kánoi. Kromě metodické řady se však seznámíte s cvičením na zvýšení stability lodě, vyzkoušíte si hry pro zpestření výcviku na klidné vodě.
2. Základní výcvik na kajaku a raftu
Základní výcvik na kajaku je věnován spíše seznámení se s tímto plavidlem, pro zájemce je však připraven další zdokonalovací program, příp. výcvik eskymáckých obratů. Výcvik na raftu slouží také především k seznámení s tímto plavidlem, způsobem řízení, jeho výhodami a nevýhodami pro školní kurzy. V rámci raftingu nás čeká také noční průjezd centrem Českého Krumlova.
3. Bezpečnost a problematika sjíždění jezů
Jezům je věnována značná pozornost, protože se s nimi na našich řekách často setkáváme, řešíme zde otázky: bezpečnost jezů, možnosti průjezdů, technika průjezdu, záchrana na jezech, dopomoc na jezech. Vše je nejdříve vysvětleno teoreticky, následují praktické ukázky a samotný výcvik.
4. Záchrana a sebezáchrana na vodě
Bezpečnost na vodě patří na první místo, proto po celou dobu školení věnujeme této otázce zvláštní pozornost. Při výcviku vždy upozorňujeme na možná nebezpečí. Teoreticky Vám vysvětlíme a prakticky ukážeme způsob poskytování záchrany na nebezpečných místech, sebezáchrany v proudu, práci se záchranným pytlíkem apod. Součástí školení je tzv. “Řešení krizových situací na vodě”. Při tomto cvičení sami zjistíte, že v případě nehody není ani nastoupení do lodi tak snadné.
5. Řešení krizových situací
Na modelových situacích si vyzkoušíme řešení krizových situací. Jedním z Vašich úkolů bude splnit určitý úkol v časovém limitu. Budete nuceni zorganizovat záchrannou akci tak, abyste neopomněli hlavní zásady, podle konkrétní situace zvolit optimální způsob záchrany apod. Sami se v praxi přesvědčíte, jak teoreticky jednoduché řešení může být v praxi v časové tísni obtížné.
6. První pomoc
V průběhu kurzu budete procházet různými modelovými situacemi, kterým byste mohli být v rámci vodní turistiky vystaveni. Tyto modelové situace povede lektor ZDrSEMu, který má s touto problematikou dlouholeté zkušenosti. Jde o seminář o poskytování první pomoci nejen na vodě, ale i v běžném životě. Kromě zajištění zákl. životních funkcí bude Vaším úkolem komunikace s dispečerem až do příjezdu záchranné služby.
7. Teorie
Součástí školení jsou i teoretické přednášky na téma klasifikace vodních toků, kilometráž řek, záchranné pomůcky na vodě, právní předpisy a organizace kurzu vodní turistiky, nebezpečí úrazů a první pomoc při vodní turistice. Na konci školení účastníci píšou písemný test.